Haber Detayı
14 Nisan 2020 - Salı 18:37
 
Engelsiz yaşam merkezi 7/24 hizmet verecek...
AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik yazılı bir açıklama yaparak Engelsiz Yaşam Merkezinin hizmete girdiğini duyurdu.
Gündem Haberi
Engelsiz yaşam merkezi 7/24 hizmet verecek...

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik yazılı bir açıklama yaparak Engelsiz Yaşam Merkezinin hizmete girdiğini duyurdu.

Milletvekili Özçelik Askeriye Köyünde yapımı tamamlanan Engelsiz Yaşam Merkezinin Genel Müdürlük onayı alınarak, hizmete girdiğini açıkladı.

Engelsiz Yaşam Merkezinin 7/24 hizmet vereceğini belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik “Burdur Merkez Askeriye Köyü’müzde 14.04.2017 tarihinde yapımına başlanan ve 5.849.803 TL ye mal olan Burdur Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında Genel Müdürlük Oluru ile 54 kapasite ile 0-18 yaş grubu bakıma muhtaç engelli bireylere hizmet vermek üzere onaylandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın gündüzlü bakım hizmetlerinin başlatılması talimatı üzerine ivedilikle tefrişatı yapılarak, ilk olarak 21.01.2019 tarihinde 12-18 yaş grubu zihinsel engelli çocuklarımız ile ailelerine gündüzlü hizmet vermeye, 16 Nisan 2020 tarihinde ise 7/24 yatılı sosyal hizmet kuruluşu olarak hizmet vermeye başlamıştır” şeklinde açıklamada bulundu.

 
“YAKLAŞIK 20 BİN m2 ALANA TAM ANLAMIYLA BİR YAŞAM MERKEZİ YAPILDI”
Burdur Engelsiz Yaşam Merkezi ile ilgili detaylı bilgilendirme de bulunan Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik “Burdur Merkez Askeriye Köyümüzde yapımı tamamlanan Engelsiz Yaşam Merkezimiz yaklaşık 20 bin m2 yüzölçümüne sahip alan üzerinde olup, yaklaşık 4250 m2’ si  kapalı alandan oluşmaktadır. 
Engelsiz Yaşam Merkezimiz 6 adet tek katlı ( her bir ev 250 m2 ) yaşam evi ve 2 katlı idari binadan oluşmaktadır. Her bir yaşam evinden 9 engellimiz yararlanacak olup, her bir yaşam evimizde 3’ er kişilik 3 yatak odası,  1 oyun odası, 1 ortak yaşam alanı, 1 mutfak, 1 yemekhane, 1 çamaşır odası, 1 bilgi işlem odası ve 1 personel odası bulunmaktadır. Engelsiz Yaşam Merkezimizde 1 Müdür, 1 Müdür Yardımcısı, 2 Fizyoterapist, 1 Sosyal Çalışmacı, 1 Çocuk Gelişimcisi, 4 Sağlık Personeli, 1 Veri Hazırlama Memuru, 1 Danışma Yönlendirme, 10 Bakım Personeli, 1 Temizlik Personeli, 1 Hizmetli, 1 Teknisyen Yardımcısı, 1 Bekçi, 1 Güvenlik Personeli bulunmaktadır. Yürütülen çalışmalar, 7/24 tam gün bakım hizmeti şeklindedir. Ayrıca gündüzlü bakım hizmeti de verecek olan Merkezimizde engelli bireylerin ailelerinin gün içinde rahatlatılması, kendilerine zaman ayırmalarının sağlanması ve engelli bireyin daha uzun süre (mümkün ise gün boyu) Engelsiz Yaşam Merkezi hizmetlerinden yararlandırılması amaçlanmaktadır”  ifadelerini kullandı.
 
“HALK EĞİTİM USTA ÖĞRETİCİLERİ TARAFINDAN KURSLAR VERİLECEK”
Engelsiz Yaşam Merkezinde çeşitli aktivitelerinde yapılacağını belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik “Engellilerimiz ve onların sürekli bakımını yapan ailelerinin yararlanacağı bakım merkezimizde meslek elemanları ve sağlık personelinin refakatinde çeşitli aktivitelerle günlük yaşam programları uygulanacak ayrıca el becerilerinin geliştirilmesi amacıyla Halk Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilecek usta öğreticiler yardımıyla çalışmalar yürütülecektir. Ayrıca Merkezimizde engellilerimizin müzik ve resim atölyesi, tiyatro, halk oyunları, drama, ebru gibi etkinliklere katılımları çalışmalarına da yer verilecektir. Engelli bireyler ve ailelerine yönelik olarak gündüzlü hizmette verecek olan Engelsiz Yaşam Merkezimizde engelli bireylerin gündelik hayatta temel ihtiyaçlarını refakatçi desteği olmadan kendilerinin karşılamasına yönelik temel becerilerin kazandırılmasını amaçlanmaktadır. Bakım hizmetinin yanında Aile Danışma hizmeti aracılığıyla da alanında uzman personel tarafından engellilere ilişkin danışmanlık yapılarak ailelerin bilgilendirilmesi sağlanacaktır. Merkezimizde bununla beraber İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak Halk Eğitim Merkezi tarafından görevlendirilen usta öğreticiler aracılığıyla engelli bireylerin el becerilerinin geliştirilmesine yönelik atölye faaliyetleri de yer alacaktır.” sözlerine yer verdi.
Kaynak: Editör: Murat Korkmaz
Etiketler: Engelsiz, yaşam, merkezi, 7/24, hizmet, verecek...,
Yorumlar
Haber Yazılımı