Haber Detayı
04 Haziran 2021 - Cuma 12:06
 
Tahliye kararından sonra koridorlar karıştı.
Astsubay Mehmet Efe tahliye edilince Adliye koridorları karıştı.
Diğer Haberi
Tahliye kararından sonra koridorlar karıştı.

5 Aralık 2019 tarihinde eşi Güllü Efe’yi (38) döverek öldürmekten tutuklanan ve yargılamasına tutuklu devam edilen  Astsubay Mehmet Efe (44) 7 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Sanığın tutuklu geçirdiği süreyi gözönüne alan mahkeme heyeti Mehmet Efe’nin tahliye edilmesine karar verdi.


Burdur Armağan İlci Mahallesi’nde 5 Aralık 2019 günü yaşanan olayda, 2 çocuk annesi Güllü Efe ile Astsubay olan eşi Mehmet Efe arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında Mehmet Efe, eşini çocuklarının gözü önünde feci şekilde dövdü. Eşinden yediği dayak sonrasında fenalaşan Güllü Efe eve çağrılan ambulansla Burdur Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Efe, burada yapılan müdahalenin ardından durumunun ağır olması sebebiyle Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi ve tedaviye cevap vermeyen  iki çocuk annesi Güllü Efe, 9 Aralık akşamı yaşamını yitirdi.

Olayla ilgili Savcılık soruşturma başlatılırken, polis, astsubay olan eş Mehmet Efe’yi gözaltına aldı. Burdur’a götürülerek sorgulanan Mehmet Efe, sevk edildiği adliyede nöbetçi mahkemece ‘eşe karşı nitelikli basit yaralama’ suçundan tutuklandı. Mahkemenin Efe’nin 15 bin lira kefalet karşılığında salıverilerek, tutuksuz yargılanmasına karar verdiği, Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ise mahkemenin kararına itiraz ettiği ortaya çıktı. Başsavcılığın itirazını değerlendiren Burdur Sulh Ceza Mahkemesi, Mehmet Efe’nin kefaletle serbest bırakılması yönündeki kararı iptal ederek, tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında Güllü Efe’nin kardeşi Necmettin Efe “sanık başından beri yalan söylüyor. Kasten öldürmeden ceza almasını istiyorum. Sanık mahkemede iki defa farklı ifade verdi. En başından beri pişmanlığı yok. Olayın kaza olması mümkün değil. Kasten ölüme sebep olmaktan cezalandırılmasını talep ediyorum” dedi.


Anne Habibe Efe’de “kızımı planlayarak öldürdüler” dedi.


Baba İbrahim Efe ise “kızımı planlı öldürdüler, kasten öldürdüler. Önce Allah’a sonra size havale ediyorum” dedi.
Duruşmaya tutuklu bulunduğu Burdur E Tipi Kapalı ceza evinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS)’le katılan ve son sözü sorulan tutuklu sanık Mehmet Efe’de “bırakın öldürmeyi, yaralama kastım bile yoktur. Eşimin elinden telefonu almak istediğimde meydana gelen bir olay. Keşke böyle bir olay yaşanmasaydı. Evim dağıldı, çocuklarım, yuvam dağıldı. Nasıl pişman olmayayım. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

Kısa bir ara veren Mahkeme heyeti Mehmet Efe’yi önce 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti daha sonra bu cezayı sanığın haksız tahrik altında işlediğine kanaat getirerek 9 yıla, mahkemedeki iyi halini gözönünde bulundurarakda 7 yıl 6 ay’a indirdi. Mahkeme heyeti sanığın tutuklulukta geçirdiği dikkate alarak tahliyesine karar verdi.


Kararın açıklanmasının ardından Mahkeme salonunun çıkışında Güllü Efe’nin ailesi ile Mehmet Efe’nin yakınları arasında arbede yaşandı. Adliyede görevli polislerin güçlükle ayırdığı iki tarafta birbirinden şikayetçi olunca ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürüldü.


Mahkeme çıkışında Demirören Haber Ajansı’na konuşan Güllü Efe’nin babası İbrahim Efe “ben adalet bekliyordum Maalesef Türkiye’de adalet yok. Daha bu kanunlarla çok kadın öldürülür, çok cinayet işlenir. Adam kadının beynini patlattı öldürdü. Tahliye oldu” dedi.


Anne Habibe Efe’de “konuşacak bir şey kalmadı kuzum. Ben bittim. Ben yaşamak istemiyorum. O caniyi çıkarsınlar beni cezaevine koysunlar. Başka yolu yok” dedi.


İbrahim Efe’nin avukatı Serdar Dündar ise ”biz davanın başından beri kasten öldürmeden cezalandırılmasını talep ettik. Savcı’nın mütalasında indirimsiz kasten yaralamadan cezalandırılması istendi. Mahkeme, hem bizim, hem savcının talepleri dışında neticesi sebebiyle ağırlaştırılmış yaralamadan ceza verdi. Haksız tahrik ve iyi hal indirimi uyguladı ve tahliye etti. Neticede eşini öyle yada böyle bir şekilde öldürdüğü bir dosyaya baktık bunun neticesinde 7 yıl 6 ay gibi komik bir ceza ve tahliye verilmesi hem vicdanlara uymuyor. Hem adaletin tecellisine uygun bir ceza değil. Biz üst mahkemede bu kararın değişeceğini ve tahliye edilen sanığın tekrardan ceza alacağını düşünüyoruz. Sanık kasten, bilerek, kafasını öldürünceye kadar vurarak ölüme sebebiyet vermiştir. Bir kadının ölümünün cezasının bu kadar az olmayacağını düşünüyorum. Biz adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.


Güllü Efe’nin annesi Habibe Efe “yavrum ‘boşanayım’ dedi. iki çocuğun var yuvan yıkılmasın dedik. Ah Güllü’m yaktın beni Güllü’m. Köpek kadar değerin yokmuş Güllü’m. Keşke sığınma evine gideydin yavrum. Caninin sopasını yedin” diyerek gözyaşı döktü.

Kaynak: (M. Madan) - Gündem Burdur Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Tahliye, kararından, sonra, koridorlar, karıştı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı