Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 11:03
 
Mv.Göker "Tarım bir çöküşün içine doğru sürüklenmiştir"
CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker domates üreticileri için soru önergesi verdi.
İlanlar Haberi
Mv.Göker

CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker Burdur domates üreticilerinin sorunlarını dinleyerek Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'nin cevaplaması üzere yazılı bir soru önergesi hazırladı.

 

Milletvekili Göker yazılı soru önergesinde "AKP’nin iktidar olduğu 17 yıllık süreçte diğer stratejik sektörler gibi tarım da ne yazık ki hak ettiği değeri bulamamış, aksine bir çöküşün içerisine doğru sürüklenmiştir. Çiftçimiz, üreticilerimiz yoksulluğa itilerek, tarım kesimi yok edilmeye çalışılmıştır. 2006 yılında çıkarılan Tarım Kanunu’nda, tarımsal destekleme için bütçeden ayrılması gereken kaynağın milli gelirin yüzde 1’inden az olamayacağı hükmü bulunmasına rağmen Tarıma ayrılan destek milli gelirin yüzde 0,36'sı ile 0,63’ü aralığında kalmıştır. Yani AKP iktidarı kendi çıkardığı kanuna bile uymamaktadır" ifadelerine yer verdi.

 

Domates üreticisi ve çiftçinin de isteklerini sıraladığı soru önergesinde "Burdur’un yayla seracılığındaki en önemli üretim merkezi olan Söğüt beldesinde bulunan domates üreticilerimiz sıkıntı içindedir. Sebzelerinin para etmediğinden dert yanan çiftçilerimiz gübre, mazot, ilaç ve fide fiyatlarından şikâyet etmekte ve devletten yardım istemektedir. Fide ve gübre fiyatlarında yüzde 50’lik bir bütçe desteği, ÖTV’siz mazot ve tarımsal elektrik ücretlerinde destekleme bekleyen üreticilerimiz söz konusu bu sorunlarının bir an önce çözüme kavuşmasını beklemektedirler" ifadelerini kullanan Göker Bakan Pakdemirli'ye şu soruları yöneltti ; 

 

 

1.Üreticilerimiz için, fide ve gübre fiyatlarında yüzde 50’lik bir bütçe desteği, ÖTV’siz mazot ve tarımsal elektrik ücretlerinde destekleme konusunda Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır?

 

2.Üreticilerimizin zarar etmesini engellemek adına, ürün ekiminden önce arz-talep dengesinin gözetilmesi ve tarım planlaması konularında düşünceleriniz nedir?

 

3.2006 yılında çıkarılan Tarım Kanunu’nda, tarımsal destekleme için bütçeden ayrılması gereken kaynağın milli gelirin yüzde 1’inden az olamayacağı hükmü bulunmasına rağmen tarıma ayrılan desteğin yüzde 1’den az olmasını nasıl karşılıyorsunuz?

 

4.AKP’nin iktidarda olduğu 17 yıl boyunca çiftçinin borcunun 222 kat artmış olması hususunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Mv.Göker, "Tarım, bir, çöküşün, içine, doğru, sürüklenmiştir",
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı