Haber Detayı
16 Haziran 2021 - Çarşamba 12:48
 
MAKÜ Burdur'un lokomotifi olmaya devam ediyor.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz Burdur’da bulunan görsel ve yazılı basın çalışanlarını ağırladı.
Diğer Haberi
MAKÜ Burdur'un lokomotifi olmaya devam ediyor.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz Burdur’da bulunan görsel ve yazılı basın çalışanlarını ağırladı.

Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleşen öğle yemeğine Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Durmuş Acar, Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Ömer Tekşen, Doç Dr. Ali Murat Alpaslan, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Genel Sekreter Ali Nihat Gündüzalp, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, Türkiye Ragbi Federasyonu Başkanı Murat Pazan ile il ve ilçedeki basın mensupları katıldı.

7 yıl önce göreve geldiklerinde fikir aşamasındaki projelerini bu kez hayata geçmiş olarak basına tanıtan Rektör Prof. Dr. Korkmaz; “7 yıl önce projelerimiz fikir aşamasındayken sizlerle yine basın toplantısı yapmıştık. Aradan geçen 7 yıl sonra fikirlerimizdeki projeleri hayata geçirdik ve ilk defa kurumsal yapıyla sektörün huzuruna sunuyoruz” dedi.

Sporcu Eğitim ve Kamp Merkezi Projesini tanıtan Rektör Korkmaz; “Sporcu Eğitim ve Kamp Merkezi Projemiz yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalıştığımız bir proje. Otelimiz 1,5 yıl öncesi hizmete girmişti ama altyapılarımızın tamamlanması ve küresel salgın koşullarının da artık biraz fırsat vermesi ile sektörle buluştuğumuz bir dönemdeyiz. Dünyada spor endüstrisinin büyüklüğü 600 milyar doların üzerinde. Bütün bileşenleri ile büyük bir sektör. Spor turizminin bunun içerisindeki payı yaklaşık 170 milyar dolar. Bir başka çarpıcı durum da turizmin dünyada büyüme oranı yüzde 4,5 civarında ama spor turizminin büyüme oranı yüzde 15. Bu da bize ufuk veriyor, işaret veriyor" dedi.

 

MAKÜ Artık Kamp ve Turnuva Köyü Hüviyetine Kavuşabilecek

Korkmaz "Burdur’a yönelik yapmış olduğumuz analizlerde öne çıkan birkaç sektör var. Bunlardan bir tanesi geniş anlamda turizm. Yine bölgenin bitki örtüsüyle ilgili lavanta ve adaçayını da buna dahil edebilir miyiz diyoruz. Bizim burada yaptığımız denemelerde yaklaşık 300 dekarlık alanda adaçayı ekimi yaptık. Lavantadan yaklaşık 20 gün önce çiçek açıyor ve görsel olarak lavantadan aşağı değil, mosmor bir renk. Daha da ötesi ekonomik getiri itibari ile de çok ciddi bir ekonomik getiri elde ediyor. Ayrıca su kullanmıyorsunuz. Birden fazla gelir parametresi oluşturabilecek alternatifleri de değerlendirmek lazım. Biz üniversite yönetimine talip olduğumuzda daha atanmadan önce kendimize şöyle bir hedef koymuşuz; üniversite kent için ufuk açıcı çalışmalarda öncü rol üstlenecek diye. Daha önce Burdur Gelişim Merkezini kurmuştuk. Bu merkezimiz Burdur için birçok çalışmayı yürüttü. Bunun dışında hedeflerimizde, akademi Burdur ile buluşmalı, Burdur’la yükselmelidir başlığının altında Burdur ve bölgesine yönelik olarak çocukların, öğrencilerin ve gençlerin spora teşvik edilmesi ve birçok branşta ulusal ve uluslararası müsabakaların ve kampların yapılabileceği bir mekanın kampüs içinde ayrılarak “Turnuva Köyü” adında bir projeden bahsetmiştik. Biz Burdur’la ilgili üç sektörü analiz etmiştik. Birisi turizm, birisi hayvancılık ve diğeri de doğaltaş ve madencilik sektörü. Doğaltaş ve madencilik sektöründe yeterli altyapımızın olmayışı bizi daha çok güçlü olduğumuz iki alana yöneltti. Hayvancılık Projesinde Veteriner, Fen Edebiyat, Mühendislik ve İktisat Fakültesi ile 4 yıldır sahadayız. Türkiye’de bu konuda ihtisas üniversitesi seçilen ve bu sürecin de öncü üniversitelerinden biri olduk. Diğer taraftan da turizmi konusunda da spor turizmini de içerisine alacak genişlikte veri çalışmalarını sürdürdük. Bu işletmemiz 1,5 yıl önce devreye girdi. Lavanta Tepesi Otelinde geçtiğimiz yıl pandemi olmasına rağmen 20 bin kişi konakladı. Bu sene ilk kampımızı geçtiğimiz ay Türkiye Ragbi Federasyonu ile iş birliği içerisinde Ragbi Milli Takımını ağırlayarak gerçekleştirdik. Üniversitemiz bünyesinde Spor Bilimleri ve Sporcu Yetiştirme Merkezimiz var. Kamp organizasyonları geldiğinde Sporcu Performans Merkezimiz ile takımların bireysel oyuncularının detaylı bilimsel teknik analizlerini yapıp, hem takıma ilişkin, hem de oyuncuya ilişkin bir kamp planı sunacağız. Böylelikle sporun gelişimine nitelikli bir katkı vermiş olacağız. Burası ulusal ve uluslararası ciddi takımların cazibe merkezi haline gelecek.

Geçtiğimiz hafta Türkiye Masa Tenisi Federasyonunun Süper Lig Play Off müsabakalarını spor tesislerimizde gerçekleştirdik. Bu müsabakalarda Fenerbahçe hem erkeklerde, hem kadınlarda Türkiye şampiyonu oldu. Hizmetlerimizden çok memnun kaldılar. Şu anda Kazakistan Milli Takımını ağırlıyoruz. İstanbul’daki turnuvaya burada hazırlanıyorlar. Bunun dışında 25 Haziran itibari ile futbola da başlıyoruz. Ukrayna’nın Zorya Luhansk takımı ile Alanyaspor’u ağırlayacağız. Türkcell Süper Lig takımlarını da ağırlamaya hazırlanıyoruz. Bizim ölçeğimizde bölgede bir tesis daha yok. Burada vizyonumuz sadece yaz organizasyonları değil, kış aylarında da seminer ve konferanslarla devam edecek. Burası artık kamp ve turnuva köyü hüviyetine kavuşabilecek. Spor turizmi denildiğinde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Burdur akla gelecek. Bu çalışmalar şehrin marka değerine katkı verecek çalışmalardır. Bazı çalışmalar bir günde olmuyor. Zaman gerekiyor. 7 yıl önce fikir aşamasındaki projelerimizi bugün hayata geçirmek bizim için, Burdur için büyük bir kazanımdır. Burdur artık spor ile bütünleşen bir şehir haline gelecek. Bu sayede akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz de sektörle buluşmuş oluyorlar. Öğrencilerimiz aldıkları uygulamalı eğitimlerle sektörle okula geldiklerinde tanışıyorlar” dedi.

 

MAKÜ Olimpiyat Köyü Haline Gelmiş

Daha sonra Türkiye Ragbi Federasyonu Başkanı Murat Pazan da bir konuşma yaparak; Ragbi sporunu tanıttı. MAKÜ Sporcu Eğitim ve Kamp Merkezi için Olimpiyat Köyü haline gelmiş diyen Pazan, “4 yıldır görevdeyim. İlk defa sporcularımız kamptan her açıdan memnun kaldıklarını dile getirdiler. Buradan Rektörümüz Prof. Dr. Adem Korkmaz ve ekibine teşekkür ederim” dedi.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel de bir konuşma yaparak Burdurlu iş insanlarına seslendi. Tuncel konuşmasında; “Burada neler oluyor diyenlere rektör hocamın anlattıkları ders niteliğinde. Gelecek açısından umut veriyor. MAKÜ yaptığı bu çalışmalar ile fikir aşamasından altyapı aşamasına geçmiş. Buradan Burdurlu yatırımcılara seslenmek istiyorum. Burdur’a yatırım yapmak isteyen iş insanları Lavanta Tepesi Otel’i örnek almalı ve yatırıma yönelmeli” dedi.

 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: MAKÜ, Burdur'un, lokomotifi, olmaya, devam, ediyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı